“The More You Shop The More You Save” at Jewel 9/27 – 10/3

jewel

Here’s all the information on Jewel’s new “The More You Shop The More You Save” promotion, direct from Rachel over at Mashup Mom:

Jewel’s running another The More You Shop The More You Save big Catalina event starting tomorrow 9/27. There’s no limit, so you can do as many of these as you want per transaction.

  • Knorr rice or pasta sides, 5/$5.00. Buy five, get $1.00 OYNO.
  • Pepsi 2-liters, 3/$4.00. Buy three, get $1.00 OYNO.
  • Essential Everyday pasta, 10/$10.00. Buy ten, get $2.00 OYNO.
    Load $5.00 back on $20 Essential Everyday (one transaction or many!) on SavingStar. There was a $1.00/5 Essential Everyday in the 8/26 RP, but not in the Trib — in the Sun-Times and some local papers.
  • Charmin Ultra double roll 12 ct or mega roll 6 ct, $7.49. Buy one, get $1.00 OYNO. Use your $.25/1 in the 8/26 PG (exp. 9/30).
  • Tide 100 oz liquid or 95-98 oz powder or 37 ct Stain Release, $11.88. Buy one, get $2.00 OYNO. Use $1.00/2 in the 9/9 SS. $.40/1, $1.00/2, or $2.00/3 in the 8/26 PG (exp. 9/30).
  • Bounty 8 giant paper towel or large basic 12 roll, $10.99. Buy one, get $2.00 OYNO. Use $.25/1 in the 8/26 PG (exp. 9/30).
  • Quaker soft oatmeal cookies, 2/$5.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Look for $1.00/2 tearpads at Ultra and Pete’s (and probably other Centrella stores).
  • Knorr homestyle stock 4 pack, 2/$6.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Print $.65/1 here. And print $1.00/2 here.
  • Gatorade All Stars 6 pack, 2/$7.00. Buy two, get $1.00 OYNO.
  • Cascade Action Pacs 16 ct complete or 20 ct regular or Automatic 75 oz regular, $4.69. Buy one, get $1.00 OYNO. Use $1.00/1 in the 8/26 PG to get that down to net $2.69 after coupon/Catalina — that’s $.14 a load for the 20 pack Action Pacs.
  • Lay’s Kettle Chips or Smartfood popcorn, 2/$6.00. Buy two, get $1.00 OYNO. There’s $1.00/2 Lay’s and $1.00/2 Smartfood coming in the 9/30 PepsiCo.
  • Quaker Quakes, 2/$3.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Look for $1.00/2 tearpads at Ultra and Pete’s (and probably other Centrella stores).
  • Quaker Stila bars, 2/$4.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Look for $1.00/2 tearpads at Ultra and Pete’s (and probably other Centrella stores).
  • Propel 6 pack, 2/$6.00. Buy two, get $1.00 OYNO.
  • Quaker Real Medleys, $1.79. Buy two, get $1.00 OYNO. $1.00/2 coming in the 9/30 PepsiCo. Look for $1.00/2 tearpads at Ultra and Pete’s (and probably other Centrella stores).
  • Quaker Oats canisters, 2/$4.00. Buy two, get $1.00 OYNO. $1.00/2 coming in the 9/30 PepsiCo. Look for $1.00/2 tearpads at Ultra and Pete’s (and probably other Centrella stores).
  • Aunt Jemima pancake mix or Syrup, 2/$5.00. Buy two, get $1.00 OYNO
  • Pepsi sleek 8 pack cans, $3.49. Buy two, get $1.00 OYNO.
  • Starbucks 4-pack Double Shot or Frappuccino, 2/$10.00. Buy two, get $1.00 OYNO. $2.00/2 coming in the 9/30 PepsiCo.
  • Magnum bars, 2/$7.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Print $1.00/1 here.
  • O.N.E. Coconut water 1 liter, $3.99. Buy two, get $1.00 OYNO.
  • Lipton ice tea 12 pack, 2/$10.00. Buy two, get $1.00 OYNO.
  • Super Chill soda or seltzer 12 pack cans, $2.79. Buy two, get $1.00 OYNO.
  • Healthy Choice Greek frozen yogurt cups, 2/$6.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Use $1.00/1 in the 9/23 SS.
  • Aquafina 24 pack, $3.99. Buy two, get $1.00 OYNO.
  • Gain Fireworks or Downy Unstopables, $5.99. Buy one, get $1.00 OYNO. Use $2.00/1 in the 8/26 PG (exp. 9/30).
  • Tropicana drinks 64 oz or Pure Premium Singles, 4/$5.00. Buy four, get $1.00 OYNO.
  • Healthy Choice or Marie Callenders single serve baked entrees or Marie Callender’s mini cream pies, 2/$4.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Use $.75/1 for any of these in the 9/23 SS. Or $1/1 Healthy Choice Bakes on the Target site. So buy two for $4.00. Use two $1/1 = $2.00. Get back $1.00 for a net cost of $1.00/2, or $.50 each.
  • Langers 100% juice plus blends 64 oz, $2.50 each. Buy three, get $1.00 OYNO.
  • Lipton herbal tea 18-20 ct, 2/$5.00. Buy three get $1.00 OYNO.
  • Downy 41 or 51 oz or Bounce 105 sheets or 3 month dryer bar, $4.99. Buy one, get $1.00 OYNO. Use $.40/1, $1.00/2 or $2.00/3 in the 8/26 PG (exp. 9/30).
  • Puffs family pack 132-216 ct, $2.00. Buy four, get $1.00 OYNO.
  • Pampers Super Pack 58-112 ct, $25.19. Buy one, get $3.00 OYNO. Use $3.00/1 in the 8/26 PG (exp. 9/30).
  • Dawn 24 oz, $2.79. Buy two, get $1.00 OYNO. Use $.50/1 or $.75/1 select var. in the 8/26 PG (exp. 9/30).
  • Febreze Air Effects, 3.5 oz candles, car vents, or set & refresh, 2/$6.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Use $1.00/1 air effects or $1.00/1 car in the 8/26 PG (exp. 9/30). $.50/1 set & refresh 8/26 PG.
  • Mr. Clean all purpose 40 oz, spray 32 oz, or extra power magic eraser 2 ct, $2.99. Buy two, get $1.00 OYNO. Use buy two get one free in the 8/26 PG (exp. 9/30) — so buy six for $17.94. Use two buy two get one free coupons = $11.96. Get $3.00 back for a net cost of $8.96/six.
  • Iams dog food 15.5-17.5 lbs, $18.99. Buy one, get $3.00 OYNO.
  • Iams cat food 6.8 lbs, $12.99. Buy one, get $2.00 OYNO.
  • Always leakguard 39 ct, always pads or liners 20-100 ct, or Tampax 40 ct, $5.99. Buy one, get $1.00 OYNO. Use $.50/1 8/26 PG (exp. 9/30).
  • Crest toothpaste 4-8.2 oz, Oral-B toothbrush 1 ct, Glide floss or flossers, 2/$5.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Use $.50/1 8/26 PG (exp. 9/30).
  • Duracell 8 ct AA or AAA, $7.49. Buy two get $1.00 OYNO. Use $.75/1 8/26 PG (exp. 9/30). OK, this is a really bad deal — that’s two packs for $14.98, minus two $.75/1 = $13.48, minus $1.00 OYNO = net $12.48 (+ high tax) for 16 batteries, or $.78 per battery. With minimal effort (and not even the best deal we’ve seen lately, and knowing that Amazon pricing can change quickly), Duracell Coppertop 40 AA Batteries are $19.99 on Amazon, or $.50 per battery. If you’re not picky on brand, Maxell 723443 LR6 AA Cell 48 Pack Box Battery are $11.12 shipped with subscribe & save, or $.23 per battery.
  • Swiffer starter kit, refills 23-32 ct, or dusters 6-10 ct, $8.88. Buy one, get $1.00 OYNO. There was a buy a starter kit get a refill free in the last P&G “home made simple” mailer. $1.00/1 8/12 RP (exp. 9/30).
  • Gillette disposables daisy 11-13 ct or disposables 10-12 ct or venus 2-3 ct, $7.99. Buy one, get $1.00 OYNO. Use $3.00/1 in the 9/16 RP or 8/26 PG (exp. 9/30). Buy one get a free Mach3 in the 8/26 PG (exp. 9/30). BOGO 8/5 RP (exp. 9/30). Huh. Well, here’s a thought. Buy two disposables + a Mach3. Use $3.00/1, BOGO, and buy one get a free Mach3. (Your first disposable is the qualifier for the BOGO, your second disposable is the qualifier for the Mach3.) Pay $4.99 for all three with $2.00 back for a net cost of $2.99.
  • Pantene shampoo, conditioner, stylers, 2/$7.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Buy one shampoo get a free conditioner or styler in the 9/16 SS. $1.00/2 in the 8/26 PG (exp. 9/30). So, buy four. Use two BOGO and one $1.00/2 and you’re at $6.00 with $2.00 back for a net cost of $4.00/4, or a buck each.
  • Prilosec OTC 42 ct, $24.99. Buy one, get $3.00 OYNO. Use $1.00/1 in the 8/26 PG (exp. 9/30).
  • DayQuil or Nyquil buy two get one free no price listed. 24 ct or 8-12 oz. Buy three, get $2.00 OYNO. Use $3.00/2 or $1.00/1 in the 8/26 PG.
  • Dove shampoo, conditioner, treatments or stylers or Dove ultimate or Degree ultra deodorant, 2/$7.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Print $1.00/1 Dove style+care here. And print $1.50/2 Dove conditioner here.
  • Axe, Caress, or Dove body wash, 2/$8.00. Buy two get $1.00 OYNO. Print $1.00/1 Dove body wash. Another $1.00/1 Dove body wash. Print $1.25/1 Caress Body Wash (must print three pages of coupons).
  • Olay body wash or 6 ct bar soap, $5.99. Buy one, get $1.00 OYNO. Use $1.00/1 in the 8/26 PG (exp. 9/30) or $3.00/2 in the 9/16 SS.
  • Old Spice or Secret deodorant, $4.49. Buy two, get $1.00 OYNO. Use $1.00/2 Old Spice in the 8/26 PG (exp. 9/30).
  • Vaseline hand or body lotion , $5.99. Buy one, get $1.00 OYNO.
  • Clairol Natural Instincts hair color or vibrant hair color or nice n’ easy hair color, root touch up, or non-permanent hair color, 2/$12.00. Buy two, get $2.00 OYNO. Use $2.00/1 in the 9/16 SS or 8/26 PG (exp. 9/30) or 8/12 SS (exp. 9/30). Use $3.00/1 non permanent in the 8/12 SS (exp. 9/30).
  • Simple facial care products, 15% off. Buy one, get $1.00 OYNO. Print $2.00/1 moisturizer here. Print $1.50/1 cleansers and moisturizers here. And print $2.50/2 Simple. And print $1.50/1 Simple. Print $2.50/1 Simple Moisturizer or Cleanser here (must print 3 pages of coupons).
  • Crest Pro-Health rinse 16.9 oz, 2/$7.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Use $.50/1 in the 8/26 PG (exp. 9/30).
  • Essential Everyday cereal: Honey Oats & Flakes, Bite Size Frosted Shredded Wheat, or Raisin Bran, $2.48. Buy two get $1.00 OYNO. Load $5.00 back on $20 Essential Everyday (one transaction or many!) on SavingStar. There was a $1.00/5 Essential Everyday in the 8/26 RP, but not in the Trib — in the Sun-Times and some local papers.
  • Essential Everyday crackers: Snacker, Wheat, Woven Wheat, $2.31. Buy two, get $1.00 OYNO. Load $5.00 back on $20 Essential Everyday (one transaction or many!) on SavingStar. There was a $1.00/5 Essential Everyday in the 8/26 RP, but not in the Trib — in the Sun-Times and some local papers.
  • Essential Everyday liquid water enhancer, 2/$6.00. Buy two, get $1.00 OYNO. Load $5.00 back on $20 Essential Everyday (one transaction or many!) on SavingStar. There was a $1.00/5 Essential Everyday in the 8/26 RP, but not in the Trib — in the Sun-Times and some local papers.
  • Essential Everyday coffee 28.5-34.5 oz, $5.99. Buy one, get $1.00 OYNO. Load $5.00 back on $20 Essential Everyday (one transaction or many!) on SavingStar. There was a $1.00/5 Essential Everyday in the 8/26 RP, but not in the Trib — in the Sun-Times and some local papers.
  • Essential Everyday 28-29 oz tomatoes or sauce, $1.49. Buy two, get $1.00 OYNO. Load $5.00 back on $20 Essential Everyday (one transaction or many!) on SavingStar. There was a $1.00/5 Essential Everyday in the 8/26 RP, but not in the Trib — in the Sun-Times and some local papers.
  • Essential Everyday chocolate chip cookies or sandwich cremes, $2.39. Buy two, get $1.00 OYNO. Load $5.00 back on $20 Essential Everyday (one transaction or many!) on SavingStar. There was a $1.00/5 Essential Everyday in the 8/26 RP, but not in the Trib — in the Sun-Times and some local papers.
  • Essential Everyday fruit snacks, 4/$6.00. Buy four, get $2.00 OYNO. Load $5.00 back on $20 Essential Everyday (one transaction or many!) on SavingStar. There was a $1.00/5 Essential Everyday in the 8/26 RP, but not in the Trib — in the Sun-Times and some local papers.

Christy
Share This Post

Tags:

Leave a Reply

"Pink Confection" theme by Revka Stearns of Berries and Cream Blog Design